RIM (BlackBerry) prý stále pracuje na podpoře Flashe

RIM v úterý uvedl na trh nový telefon BlackBerry Torch s novou verzí operačního systému BlackBerry 6 OS, kterého prohlížeč je založen na WebKitu a podporuje HTML 5. Někteří lidé doufali, že zároveň s uvedením přístroje dojde k vyhlášení podpory Flashe, ale k tomu nakonec nedošlo.

“What’s really important... is to get it right. Flash and Flash video have very specific hardware, CPU and memory requirements” tedy "Co je opravdu důležité, je udělat to (implementaci) správně. Flash a Flash video mají velmi specifické nároky na hardware, procesor a paměť říká Tyler Lessard, vice president developer relations.

Uvedení Flashe bylo posunuto na říjen, takže si samozřejmě počkáme na výsledek. Nad čím mi ale zůstává hlava stát je to, proč. Podle mého názoru se zatím Adobe daří vytvářet dojem, že poskytovatelé obsahu technologii Flash potřebují. Je-li 75% obsahu ve Flashi video, pak podpora HTML 5 je mnohem chytřejší krok. A i kdyby to nebylo 75%, ale jen 50%, tak se to stále vyplatí. Vezmeme-li do úvahy, že počet zařízení postavených na WebKitu se zvětšuje, stejně tak jako počet shlednutí webových stránek mobilními zařízeními, pak je zřejmé, co je správná investice.

A dojdeme-li v úvaze ještě dál, a podíváme se na stránky, které opravdu Flash potřebují, tzn. komunikace s databází apod., které určitě zadavatele stály nehorázné peníze, pak je určitě možnost vytvořit mobilní aplikaci, která bude uzpůsobená nejen rozměru displeje, ale také výkonu zařízení. Pokud totiž budu opravdu mít funkční Flash na mobilním zařízení s displejem o velikosti 10cm, použitelnost bude minimální. Takže jediné, co bude opravdu jiné, budou blikající bannery, které se rozlézají po webové stránce a zakrývají obsah, který chci skutečně vidět a číst.

Mimochodem, sice jsem BlackBerry Torch viděl jen na obrázcích, ale moc mne nepřesvědčil. Myslím, že Android a iPhone posunuli laťku přeci jen výš.

Dotazy? Komentáře? Chtěli byste aplikaci pro iPhone? Kontaktujte mne!