Quo vadis, mujmac.cz?

Henryk Sienkiewicz snad promine, že jsem si vypůjčil název jeho slavné knihy pro nadpis tak mrzkého média, jako je článek na blogu. Ovšem stav prvního, svého času největšího a nyní těžce zkomírajícího serveru mujmac.cz mi snad k dává právo použít expresivnějších výrazů, zvlášť pokud chci napsat zamyšlení...

V době slávy MujMaca, tedy v době, kdy byl šéfredaktorem Martin Lér vycházel zhruba článek denně, sem tam nějaká aktualita. V té době jsem také občas přispěl i když musím sebekriticky poznamenat, že mé články asi nepatřily k nejčtenějším. Srovnal bych je asi se seriály od Ondry Čady, které jistě mají výrazně vyšší kvalitu, ale cílí na velmi skrovné čtenářstvo. Osobně se divím, že ho to baví.

Nemyslím si, že pád začal odchodem Martina a příchodem Petra Máry. Dokonce si ani nemyslím, že problém je v současném šéfredaktorovi Vlastovi Královi, protože je to extra psavec a množství článků, které dokáže vyprodukovat je neuvěřitelný. Pojďme si to ale probrat jedno po druhém.

Design

Současný používaný vzhled je jak ošklivý, tak i nefunkční. Podivný, třísloupcový design, s fixní velikostí všech sloupců, zejména toho prostředního dělá ze stránky naprosto nečitelný chaos. Obrázky ke článkům, které jsou v 99% případů pouze ilustrativní, zabírají více místa než perex článku. Nadpis pak je velmi málo výrazný, v podobné barvě jako podklad levého sloupce, takže pozornost čitatele je ještě více rozptýlena. Pokud se k tomu přidá ještě velmi malé písmo, pak je z titulní stránky naprostá změť. A pravý sloupec je ještě více smutný - reklama, reklama na google (vyhledávání), twitter tlačítko, hozené do prostoru, pak najednou jakési menu - kde se vzalo, tu se vzalo a nakonec reklama. A následují tři bloky, které asi mají svůj význam, ale určitě ne v tomto pořadí a na daném místě - obsah diskusí, seznam seriálů a seznam nejčtenějších článků.

Obsah

Představa, že změnou designu se zachrání mujmac.cz je jistě lichá. To, co zásadně chybí je obsah a styl. Těžko chtít po panu Královi, aby plodil ještě více článků a tak nezbyde vedení, než se zamyslet nad tím, co chtějí ze serveru mít. Pokud je metrikou úspěšnosti počet přístupů, případně počet zobrazených stránek, pak nevěřím, že by statistiky nějak výrazně vytrhly články "Softwarové novinky pro Macy", "Softwarové drobnosti" a podobně. MujMac potřebuje styl a ten nezíská tím, že bude pouze přejímat aktuality ze světa. Redaktor/redaktoři musí psát vlastní články, zkusit vyvolávat polemiky a dávat článkům funkční titulky. Domnívám se, že vedení zaspalo dobu, protože prosté přepisování textů do češtiny, které stačilo před několika lety už nestačí. A i poměrně zajímavý článek s řadou obrázků, který se schovává za nadpisem "Dění okolo Mac OS X" taky zrovna neláká k přečtení.

Diskuse

Diskuse pod články případně diskusní fóra jsou také jako z roku dva. Kde jsou moderní přihlašovací metody? Kde jsou odkazy na facebook? A na co je hodnocení článku? Zkoušeli jste někdy vyžádat si na diskusních fórech mujmac.cz nebo grafika.cz pozornost administrátora? A kde jsou úrovně uživatelů, ať už podle počtu příspěvků, nebo podle hodnocení uživatelů? Nikde, nikde nikde.

Dávám Mujmacu rok, maximálně dva. A pak ho superapple.cz převálcuje o třídu. Vždyť zkuste si obsah zmíněných dvou serverů zobrazit na iPhone. Neměl by server píšící o iPhonech, iPadech a macích mít zobrazení optimalizované pro mobilní zařízení?

Dotazy? Komentáře? Chtěli byste aplikaci pro iPhone? Kontaktujte mne!