Proč je iPhone úspěšný

Marketingové analýzy, internetové diskuse, články v renomovaných časopisech a v neposlední řadě blogy. Tam všude můžete najít pokusy o odpověď v nadpisu tohoto článku. Rozhodl jsem se, že se pokusím popsat svůj pohled na věc.

Podle mého názoru většina analýz, alespoň těch, které jsem četl, má jednu zásadní chybu. Autorem je většinou člověk s bohatými technickými znalostmi, nejlépe o mobilních technologiích, který hodnotí telefon ze svého přetechnizovaného pohledu a nebere vůbec v potaz těch zbývajících 95% lidí, kterým nejen, že je jedno, kolik má foťák na jejich telefonu mega-pixelů, ale navíc vůbec neví, co ten údaj znamená. Mimochodem, proč taky? Stejně se ty fotky v naprosté většině případů jen nahrávají na web a tam jsou 3 mega pixely až dost.

Já věřím, že klíčem k úspěchu je iOS, tedy operační systém telefonu. Vývojáři Apple v tomto případě udělali podle mne úžasnou věc, kterou jim dovolil Mac OS X díky své propracované infrastruktuře. Měli fungující jádro, které obsluhuje to důležité v operačním systému, tzn. správa paměti a prostředků, časovače, spouštění aplikací, a podobně. K tomu navrhli nový vzhled, grafický interface, který byl od první chvíle vytvářen s tím, že bude ovládán prstem. Prstem, který má zhruba 1cm2 plochu na displeji, takže se této velikosti uzpůsobily všechny ovládací prvky na displeji telefonu. Tím krokem Apple vyřešil jednu z největších bolestí všech Palmů, Windows Mobile a dalších zařízení - stylus.

Další na řadě je jednoduché ovládání. Nastavením systému a telefonu počínaje a používáním aplikací konče. Zde výrazně pomáhají i animace, ani zdaleka samoúčelné, naopak navádějící uživatele. Kdo nikdy neviděl čtyřleté dítě "listovat" fotkami na iPhone, neuvěří. 

A nakonec? Synchronizace/zálohování s počítačem, tedy alespoň s Macem. 

Tuhle část bych rád popsal na osobní zkušenosti. 

Asi před dvěma měsíci jsem byl na služební cestě. V letadle mne donutili telefon vypnout a když jsem přistál, tak už nenastartoval. Stalo se mi to poprvé za celou dobu, co mám iPhone, rozhodně to není obvyklá věc. Potom, co jsem přijel do hotelu jsem se rozhodl telefon přeinstalovat. Byl i novější systém, takže jsem rovnou nainstaloval nový systém, spustil synchronizaci a za tři hodiny (mám hodně videí) jsem měl telefon ve funkčním stavu, se všemi kontakty, písničkami, SMS zprávami, elektronickými knihami, prostě tak, jak byl. Zálohování a obnova prostě fungují tak, jak bych čekal.

Které kroky jsou důležité pro úspěch iPhone?

1. grafické rozhraní, optimalizované na ovládání prstem

2. ovládání telefonu, přizpůsobené grafickému rozhraní

3. zálohování/obnova systému, aplikací a nastavení

Ve výčtu by se dalo samozřejmě pokračovat - synchronizace, jednoduché připojování na WiFi a tak dále. Ale ty tři nahoře, tvoří podle mne to nejdůležitější.

Dotazy? Komentáře? Chtěli byste aplikaci pro iPhone? Kontaktujte mne!