Pár tipů pro Liona [část 1]

Tak Lion je oficiálně venku, takže nadešla ideální doba na několik tipů a triků, kterých jste si možná nevšimli.

#1 Xcode
Xcode 4.1 je v AppStore zdarma, nemusíte tedy již utratit ani směšných $5

#2 Kde je ~/Library
Library, která byla (nejen) v domovské složce každého uživatele tam stále je, akorát je schovaná, aby v ní "běžný uživatel" zbytečně nemazal. Jak jí zobrazíte? Jsou k tomu minimálně tři cesty:

1. Ve Finderu zmáčkněte Apple+Shift+G a napište ~/Library ta vlnovka se jmenuje tilda a na americké klávesnici na MBP je dostupná přes levý Shift a klávesu hned vedle něj, na české klávesnici je to Alt(Option)+5

2. Z Terminálu, pomocí příkazu: chflags nohidden ~/Library/

3. Z Terminálu, máte-li nainstalované vývojářské nástroje (Xcode): SetFile -a V ~/Library

#3 Zvětšování/zmenšování okna
Při zvětšování/zmenšování okna lze držet Shift pro ukotvení levého horního rohu, nebo Alt(Option) pro změnu velikosti s ukotveným prostředkem okna

#4 Zuzana
Technologie Text to Speech ušla neuvěřitelnou cestu. Běžte do System Preferences->Speech a vyberte jako systémový hlas Zuzana. Musí se stáhnout z internetu, je to dalších asi 300MB. Jakmile se stáhne a nainstaluje, tak si v Safari zobrazte jakýkoliv český web, vyberte kus textu, klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte Speech->Speak text. A nezapomeňte zavřít pusu. :)

#5 Instalační DVD-USB
Po prvotním stáhnutí Liona vám v Doku, případně v /Applications zůstane instálator nazvaný Install Mac OS X Lion. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši, vyberte Contents/SharedSupport a zde je InstallESD.dmg. Tento obraz disku můžete vypálit pomocí Disk Utility.
[update]
Tohle funguje pouze před tím, než Liona nainstalujete. Zálohu tedy musíte vytvořit hned na začátku, proton po úspěšné instalaci se Instalátor smaže.

#6 Spotlight
Najdete-li soubor nebo aplikaci pomocí Spotlight v menu, lze nyní nalezenou položku vytáhnout z menu ven a zkopírovat, případně pro ni vytvořit zástupce.

Další tipy

Dotazy? Komentáře? Chtěli byste aplikaci pro iPhone? Kontaktujte mne!