iPhone4 a Verizon

Řada lidí mimo Spojené státy nemůže pochopit, proč je tolik novinových článků o přípravě iPhone4 pro konkurenční společnost AT&T - Verizon. Proč už se dávno v USA neprodává iPhone i u jiných operátorů? Odpověď je jednoduchá, z technických důvodů. Zatímco AT&T provozuje siť založenou na GSM, Verizon má síť postavenou na technologii CDMA.

GSM (Global System for Mobile Communications) a CDMA (Code Division Multiple Access) jsou dvě soupeřící technologie: zatímco CDMA bylo vytvořeno společností Qualcomm a na začátku bylo využíváno zejména v USA a v některých oblastech Asie (dnes v řadě států po celém světě), pak GSM je mezinárodní standard, používaný víceméně všude. Obě technologie mají své 3G, tedy sítě třetí generace, které umožňují relativně rychlý přístup na internet (3GPP používaný u nás má přenosovou rychlost až 3.6Mbit/s)

Zdaleka největší pokrytí GSM technologií v USA zajišťuje společnost AT&T, přesný seznam najdete zde, ale přesto zejména ve velkých městech (New York, San Francisco) je podle zpráv nedostatečné. Na vině jsou prý (podle AT&T) zejména problémy při stavebním řízení a postavení jedné buňky může od návrhu po realizaci trvat neuvěřitelné 3 roky...

Z tohoto důvodu by řada američanů uvítala možnost přejít k Verizonu nebo Sprintu nebo kamkoliv jinam, hlavně pryč od AT&T. Pokrytí CDMA signálem je velmi slušné a hlavně, představuje pro Apple 600 milionů potenciálních zákazníků, které zatím nemohl oslovit.

Zajímalo by mne, pokud by Apple opravdu v lednu 2011 vydal CDMA iPhone4, kolik přístrojů by se prodalo za první dny. Rekord prodaných 1.7 milionu přístrojů za 3 dny překonán jistě nebude, ale nažhavených zákazníků je určitě hodně.

Dotazy? Komentáře? Chtěli byste aplikaci pro iPhone? Kontaktujte mne!