Bez SAMBY v Lionu

Jistě jste někteří zaznamenali, že nová verze operačního systému Mac OS X nebude obsahovat Sambu, která se používá pro připojení k síťového disku z Windows nebo na serveru pro vysdílení datového úložiště pro Windows.

A to znamená, že se z Maca už k Windows nepřipojím?

Ne, to rozhodně neznamená. Apple byl v podstatě donucen vývojáři Samby k tomu, aby ji přestal používat tím, že změnili licenci. Velmi zjednodušeně (alespoň jak jsem to pochopil) šlo o to, že se změnila z GPLv2 na GPLv3, která je mnohem striktnější a říká něco v tom smyslu, že pokud se software vedený pod GPL nabízí jako součást placeného řešení, tak se musí zpřístupnit i tyto zdrojové kódy, v našem případě tedy OS X.

Apple tedy již nějakou dobu vyvíjel svoji implementaci SMB protokolu, pod označením SMBX, která je součástí Mac OS X Lion společně s DFS.

DFS má zajišťovat jak replikaci, tak i failover. Víceméně jde o to, že pokud napíšete do prohlížeče http://www.google.com, tak odkaz neodpovídá jednomu serveru, ale celému clusteru. To samé je pak i u DFS serveru, kde se data replikují mezi disky/servery a v případě problému dojde k automatickému přepojení.

Připojení k Windows svazku nebo připojení z Windows k Lion Serveru bude fungovat stejně jako před tím, změnila se pouze podpůrná technologie.

Dotazy? Komentáře? Chtěli byste aplikaci pro iPhone? Kontaktujte mne!