Blog

Blog o všem, co mne zajímá, hlavně ale o Mac OS X, iPhone a písmech

Zákony 1.5

Apple právě schválil novou verzi Zákonů. Obsahuje nové verze (znění platné k 01/2012) následujících zákonů:

- Obchodní zákoník 

- Občanský soudní řád 

- Trestní zákoník 

- Zákon o dani z příjmu 

- Zákon o DPH 

Steve Jobs 1955-2011

Dnes ráno jsem se dozvěděl, že zemřel Steve Jobs. Je zvláštní, jak mne smrt člověka, kterého jsem nikdy osobně nepotkal, zasáhla. Přestože je jasné, že na vytvoření produktů jako jsou MacBook Air, MacBook Pro, iPod, iPhone, iPad měl jen svůj podíl a pracovalo na nich stovky dalších velmi chytrých lidí, Steve je vedl.

Jak sdílet jednu iTunes knihovnu mezi více účty

Dnes, den po supštění iTunes Music Store v České republice asi více lidí narazí na problém, jak sdílet koupené písničky a alba mezi členy rodiny, kteří mají každý svůj účet.

Apple k tomu účelu má dokument

Novinky v Lionu - Network Link Conditioner

Tenhle tip je spíše pro vývojáře nebo systémové administrátory, přinejmenším je nutné mít nainstalované vývojářské nástroje Xcode (zdarma na AppStore).

Po jejich instalaci najdete v /Applications/Utilitites/Network Link Conditioner nový ovládací panel stejného jména. …

Novinky v Lionu - sledování zásilek

Mac OS X 10.7 Lion obsahuje další data detektor - kromě časových údajů, kalendáře a adres je zde nově sledování zásilek, tedy rozpoznávání čísla zásilky.

Tato technologie je použitá už v iOS 4, takže je jen logické, že se objevila v Lionu. …

Pár tipů pro Liona [část 3]

#11 Safari
Pokud máte Safari na celé obrazovce, tak po najetí kurzorem úplně vpravo nebo vlevo zmenšit plochu, většinou bílou, na které je stránka zobrazena. Úžasní věc večer.

#12 Vyhledávání
V TextEditu, to je takový ten "jednoduchý" textový editor, který umí úžasné věci lze jednoduše vyhledávat podle šablon. …

Pár tipů pro Liona [část 2]

Tady je pokračování zajímavých novinek v OS X 10.7. Předchozí část je tady.

#7 Safari zoom
Poklepáním na text v okně Safari dvěma prsty na trackpadu se text zvětší jako na iOS.

#8 QuickTime player
QuickTime Player umí nahrávat co se děje na obrazovce už ve Snow Leopardu, ale v Lionu jde navíc vybrat jen výřez z obrazovky a zapnout zvýrazňování kliků myší.

Pár tipů pro Liona [část 1]

Tak Lion je oficiálně venku, takže nadešla ideální doba na několik tipů a triků, kterých jste si možná nevšimli.

#1 Xcode
Xcode 4.1 je v AppStore zdarma, nemusíte tedy již utratit ani směšných $5

#2 Kde je ~/Library

Twoje Prawo

Před několika měsíci jsem byl osloven z nakladatelství Beck, kterého data se používají v aplikaci Zákony, abych upravil aplikaci pro jejich polskou pobočku. Z původní drobné úpravy se tak, jak to bývá, stala úprava poměrně zásadní, která trvala poměrně dlouhou dobu.

Zákony 1.3

Minulý týden Apple Review team uvolnil do prodeje update aplikace Zákony, verzi 1.3. Kromě opravy chyb a drobného zrychlení aplikace je největší změnou možnost přepínání mezi zákony pomocí záložek (bookmarks).

SMB, AFP, CIFS, DFS

Zdá se mi, že o podpoře či nepodpoře Samby v Lionu stále panují dohady, proto přidávám ještě několik vysvětlujících poznámek.

SMB, respektive SMB1 (CIFS) je protokol podobný AFP s tím rozdílem, že AFP se používá pro komunikaci většinou z Maca na Mac, kdežto SMB lze použít pro komunikaci z Maca na Mac i z Maca na Windows. …

Bez SAMBY v Lionu

Jistě jste někteří zaznamenali, že nová verze operačního systému Mac OS X nebude obsahovat Sambu, která se používá pro připojení k síťového disku z Windows nebo na serveru pro vysdílení datového úložiště pro Windows.

iOS is case sensitive

I was finishing my last project yesterday and to my surprise found that, after thorough tests in the iOS Simulator, that the app heavily crashes on the iDevice.

After a few checks in the debugger I discovered the root cause of the issue - I was assigning an image to imageView and its validity was tested using ZAssert macro as follows:

Zákony 1.2.1

Apple právě uvolnil update aplikace Zákony 1.2.1. Kromě několika drobností opravuje chybu, která znemožňovala spuštění aplikace na starších přístrojích s arm6 procesorem, tedy iPod Touch, iPhone 2G/3G.

Zákony 1.2 jsou uvolněny k prodeji

Apple schválil nový update Zákonů a nová verze aplikace je již dostupná v AppStore. Pokud budete mít nějaké připomínky, dejte mi vědět, samozřejmě náměty na zlepšení jsou vítány.

Zákony pro iPhone/iPad je univerzální aplikace - obsahuje 26 zákonů v aktuálním znění, RSS čtečku novinek, in-app email, záložky.

Zákony 1.2 na Review

Právě jsem odeslal update aplikace Zákony na review. Přesto, že jsem novou verzi označil jako 1.2, obsahuje poměrně velké množství změn, ty nejdůležitější jsou níže. Všechny zákony jsou ve znění aktuálním k 1.4.2011 

Vektorová grafika pro iOS aplikace

Tento text sdružuje dvě věci, které mne opravdu baví - vývoj software pro iOS a písma. Bohužel, ce se týče znalostí o písmech jsem na tom stále výrazně dál, než se znalostí frameworků pro iOS, ale fakt se snažím skóre vyrovnat :)

MyCafes

Nová aplikace, o které jsem psal minule, byla právě schválena. Zatím není dostupná v App Store, odkaz by měl být aktivní během několika hodin.

Aplikace se jmenuje MyCafes, a slouží k vyhledávání nejbližších barů, hotelů restaurací a kafeterií. 

Nová aplikace

Poslední dobou jsem nebyl na svém webu příliš aktivní, a bylo to způsobeno zejména naprostým pracovním vytížením. To bylo nejen z mého zaměstnání, ale také se nějak nahrnulo více programovacích projektů.

Sbohem XServe

Některé indicie k tomu sice ukazovaly delší dobu (např. poslední update této řady proběhl 2009), ale stejně mne TA zpráva překvapila. MacMini pro velké zákazníky samozřejmě není a MacPro vlastně taky ne. …


Dotazy? Komentáře? Chtěli byste aplikaci pro iPhone? Kontaktujte mne!